Použitie našich stránok vám vyhovuje pri ukladaní súborov cookie na vaše zariadenie. Nastavenia môžete zmeniť v prehliadači.


12. 03. 2019

Ako ošetriť drevené obklady na stene

Ako ošetriť drevené obklady na stene

 

Drevo sa používa už od nepamäti na najrôznejšie účely. Ako úžasný prírodný materiál je vhodný nielen ako stavebný materiál, ale je tiež ideálny do bytových interiérov. V podobe drevených obkladov na stenu dokáže vykúzliť príjemné prostredie a útulnú atmosféru. Krásne vyniká prirodzená štruktúra dreva a ovzdušie prevonia charakteristická vôňa lesa. Aby drevené obklady na stene boli stále krásne a vydržali v pôvodnej podobe čo najdlhšie, je potrebné sa o nich primerane starať, čo nie je nič zložité.

 

Ako sa starať o drevené obklady

Raz, maximálne dvakrát ročne povysávajte celú obloženú stenu od prachu. Povrch možno tiež čistiť mäkkou vlhkou handričkou alebo jemnou perovou prachovkou.

Na ošetrenie obkladov možno použiť aj produkt wodewa, ktorým je Bona - olejový čistič WP6000. Tento čistič uľahčuje starostlivosť najmä o naolejované drevené plochy. Postup je veľmi jednoduchý, pretože stačí prípravok na stenu len nastriekať, potom len zotrieť bez potreby leštenia. Vďaka obsahu polyuretánu zaistí čistič Bona dlhodobú ochranu dreva a prepožičia obkladom nový lesk. Olejový čistič Bona je zdravotne nezávadný a ekologický produkt s minimálnym obsahom rozpúšťadiel.

 

 

Na čo si dať pri aplikácii čističa pozor

Než pristúpite k nástreku čističa Bona na obklady, vyskúšajte si najprv priľnavosť obkladu, či je možné dosiahnuť požadovaného efektu. Prípravok nie je možné používať na navoskované obklady, pretože zvyšky vosku môžu spôsobiť nerovnomerný lesk. Toto ošetrovanie obkladov by sa malo vykonávať pri normálnej izbovej teplote 18 - 25°C.

 

Vzhľad dreva

Pri obkladaní steny berte drevené obklady striedavo z niekoľkých otvorených balení. Rozdiely vo farebnosti a štruktúre príslušných drevín nie sú vôbec závadou. Striedavým odoberaním obkladov z niekoľkých balení dosiahnete jednotného farebného rozloženia a prirodzeného vzhľadu celej obloženej steny.

 

Povrchová úprava

K povrchovej úprave sa používa lak, olej alebo vosk:

  • Exkluzívnou špecialitou je olej, ktorý dokonale zvýrazní štruktúru, farebnosť a rôzne vzory drevených obkladov. Špeciálny olej má skvelé impregnačné vlastnosti a zároveň nechá drevo dýchať.
  • Lakovaním sa drevo uzavrie, čo môže negatívne ovplyvniť pôsobenie teplotných výkyvov.
  • Špeciálnou metódou je voskovanie, vďaka ktorému sa dosahuje výrazného prekreslenia štruktúry drevín. Pre vosk je tiež príznačná jeho charakteristická vôňa.

Pro všechny uvedené metody platí zásada, že povrchová úprava se provádí až po nalepení dřevěných obkladů na stěnu.

 

Aby drevené obklady na stene boli stále krásne a vydržali v pôvodnej podobe čo najdlhšie, je potrebné sa o nich primerane starať, čo nie je nič zložité.

 

Váš tím Drdlik.sk