- Štítky blogu
- drevené obklady
- plastová krytina
- dds ii
- plastovy sindel
- drevené obklady na stien
- dreveny sindel
- drevený obkladový panel
- plastový šindel
- wodewa
- plastový šindeľ
- stepwood
- drevený luster z brezovej preglejky
- dreveny obklad
- Drevený šindeľ
- dreveny obklad na stenu
- stavebne veľtrh forarch
- drevene obklady na stenu
- wodewa mozaika
- dreveny obklad do koupelny
- dreveny luster
- drevený luster z masívneho dreva
- drevene obklady
- drevené obkladové panely
- obkladu interiérových stien
- drevený obklad
- Štiepaný obklad
- wooden wall design
- drdlik
- vyrobenovcesku
- eurekoddsii
- plastovysindel
- veľtrh
- DDS II
- drevene obklady do kúpeľne
- EUREKO
- drevené šindle
- veletrh
- eureko
- moderna
- novinka
- plastova krytina
- mozaika
- plastová strecha
- bezúdržbový šindeľ
- Drdlik.sk
- WODEWA
- drevene odklady
- zahradny nabytok
- dreveny zahradny nabytok
Kontakty
Ako ošetriť drevorezby
Ako ošetriť drevorezby
Drevorezby máme väčšinou spojené so sakrálnou výzdobou. Podobizne svätých a iné náboženské výjavy zhotovené starými rezbárskymi majstrami budia pozornosť návštevníkov kostolov, kláštorov či kaplniek dodnes. Avšak aj v domácnostiach sa v minulosti vyskytovali drevorezby, napríklad v podobe betlehemov alebo rôznych sošiek a iných výtvarných diel. Spoločným menovateľom všetkých týchto výtvorov je krásny prírodný materiál - drevo. Vyznačuje sa špecifickými vlastnosťami, ako závada nie je rôzna textúra a drobné odchýlky v zafarbení či prirodzené rastové chyby.
Ako drevo pracuje
Drevo reaguje na výkyvy teplôt, na vlhkosť a ďalšie vplyvy. Dôsledkom je jeho zosychanie, zmeny rozmerov, praskanie a iné deformácie. Ak je drevo umiestnené v interiéri, vadia mu výpary z varenia, nikotín, častice prachu a ďalšie vplyvy.
Ako sa starať o drevo
Nelakované drevené výrobky, ktorými sú aj drevorezby, ošetrovať suchou, čistou handričkou. Z lakovaných výrobkov odstraňovať prach a ľahké znečistenie ľahko navlhčenou handričkou z materiálu, ktorý nepúšťa vlákna (bavlneného, ľanového alebo jelenica). Pri silnejšom znečistení možno použiť zriedený bežný saponát a potom povrch zotrieť do sucha. Tiež je možné použiť čistiace prostriedky priamo určené k údržbe drevených výrobkov (politúra, vosky). Naolejované drevené výrobky je potrebné čistiť najsuchším spôsobom, maximálne handričkou mierne navlhčenou čistou vodou.
Drevorezby
Do bežného domu či bytu môžu drevorezby priniesť radosť a pozitívnu energiu. Ich životnosť môžete predĺžiť správnou starostlivosťou a dodržaním niekoľkých zásad, vďaka čomu vám drevorezba vráti svoje čaro dvojnásobne. Rady pre ošetrenie drevorezieb sa pochopiteľne líšia podľa prostredia, v ktorom je konkrétna drevorezba umiestnená.
Sochy v interiéri
Jednou z variant ošetrenia je mierne namorenie vodou rozpustným moridlom na drevo. Ošetrenie je najlepšie vykonávať ľanovým, svetlicovým olejom alebo včelím voskom, čo je v oboch prípadoch na prírodnej báze.
Ľanový olej sa po stáročia používal pre hĺbkovú ochranu dreva mäkkých ihličnatých i tvrdých listnatých stromov. Je vhodný pre väčšinu drevených povrchov, u ktorých zvýrazňuje kresbu dreva a získava krásne jantárovú farbu. Dôležité je tiež, že drevo môže dýchať. Ľanový olej sa na povrch drevorezby očistenej od prachu nanáša štetcom, nechá sa nasať a zvyšok oleja sa zotrie handrou.
Ďalším vhodným prostriedkom je včelí vosk, ktorý dodáva drevu krásny zamatovo lesklý vzhľad. Ak je povrch drevorezby zašpinený, stačí ho umyť mydlovou vodou a naniesť znovu vrstvu včelieho vosku a potom ho vyleštiť flanelovou handričkou.
Sochy v exteriéri
Ideálne je napustenie dreva tenkovrstvou syntetickou lazúrou alebo olejom. Ďalším variantom je Karbolinium extra, Color Profi a Xyladecor. Povrch, tak môže získať rôzne farebné odtiene a drevo pritom dýcha.
Pri umiestňovaní sochy alebo inej drevenej skulptúry vonku dbajte, aby nestála na tráve, ale radšej na dlažbe. Pod podstavec je dobré vsunúť nejaké drievko, aby pod sochou mohol prúdiť vzduch. Pod veľké sochy sú ideálne hokejové puky. Zabráni sa tak pôsobeniu vlhka, plesní a hmyzu.
K predĺženiu životnosti je dobré drevorezbu na zimu premiestniť do suchého, dobre vetraného prostredia a na jar aj pred inštaláciou pretrieť vhodným náterom.
Váš tím Drdlik.sk