Použitie našich stránok vám vyhovuje pri ukladaní súborov cookie na vaše zariadenie. Nastavenia môžete zmeniť v prehliadači.

Velká Británíe  Německo  Česká republika   

 

 

Overené našimi zákazníkmi

Boli sme s drevorezbou nadmieru spokojní. Krásne vyrobená. Skláňame klobúk pred majstrom rezbárom. Ďakujeme. S pozdravom Bártovičovci.


Ďakujem za pekné drevené obklady .... sú nádherné !!! Petra
 

dobrá cena, kvalitný tovar, ochota, mínus že majú všetko na zákazku, inak odporúčam. Rado

 

Spoľahlivosť, odporúčam. Roman K.

 

 

              

   

foto galerie

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit


21. 08. 2020

Drevené šindle

Drevené šindle Valašského typu, ktoré majú pero a drážku, sú ozdobou dreveníc, zrubov a iných ľudových či pamiatkových stavieb. Jedná sa o štiepaný šindeľ vyrábaný z pomaly rastúcich drevín, ako je smrek, jedľa alebo smrekovec. Šindľovej strešné krytiny sú úplne ekologické, trvanlivé a odolné voči všetkým poveternostným vplyvom.

Drevené šindle

História drevených šindľov
Túto tradičnú strešnú krytinu vyrába už od roku 1989 firma Drdlík, ktorá si zakladá na pokračovanie v tomto tradičnom remesle. V minulosti tvorili drevené šindle najčastejšou strešnú krytinu na drevostavbách, či už to bola obydlia, alebo rôzne sakrálne stavby. Klasický drevený šindeľ Valaškého typu je typickou strešnou krytinou v Čechách a na Morave už niekoľko storočí. Známy je tiež typ Alpský, ktorý je typický tým, že sa nespája perom a drážkou.

Výroba drevených šindľov
Stromy pre výrobu sú starostlivo vyberané, keďže musí mať vysokú hustotu letokruhov bez náznaku točivosti, čiže rovnobežné. Pomalý rast a vysoká nadmorská výška zaručujú väčšiu hustotu dreva, ktoré dobre odoláva poveternostným vplyvom. Stromy sa rúbu v zimných mesiacoch, kedy neobsahujú miazgu. Najkvalitnejšie drevo bez hrčí je v prvých piatich metroch od zeme. Po dopravenie guľatiny do šindelárny firmy Drdlík sa drevo nareže na klátiky v dĺžkach 52 cm, niekedy 62 cm. Potom sa guľatina rozštiepi na štvrtiny a ďalej na jednotlivé doštičky hrúbky cca 2,3 cm a šírky 5-15 cm. Štípe sa ručne alebo na špeciálne upravené štiepačke. S výberom dreva, jeho spracovaním i ďalším postupom máme bohaté skúsenosti, pretože drevený šindeľ vyrábame už viac ako 30 rokov!

Drevené šindle

Drevo sa štípe tak, aby nedochádzalo k prerušeniu drevných vlákien. Tento postup je dôležitý preto, aby nedochádzalo k prieniku vody do šindľa a voda mohla rýchlo odtekať po vláknach sa strechy. Dôležitý je tiež sklon strechy, ktorý je pre dlhšiu trvanlivosť drevených šindľov ideálne od 45 ° viac. Vďaka ochrannému olejovému náteru a pravidelnej údržbe vydrží drevené šindle na streche 50 až 80 rokov.

https://www.drdlik.sk/dreveny-sindel-drdlik