Powered by Smartsupp

Oprava dreveného šindle môže byť náročná, ale nie je to niečo, čo by ste nezvládli s dobrým návodom od nás . Tu sú kroky, ktoré by ste mali nasledovať.

Prvý krok: identifikovať všetky šindle, ktoré potrebujú opravu. Hľadajte šindle, ktoré sú rozštiepené, prasknuté, zlomené, zhnité, vypadnuté alebo inak poškodené.

 

Ako na opravu dreveného šindle v pár krokoch 

1, Výmena dreveného šindle

A, Vymeniť zhnitý a inak rozpadnutý šindeľ za nový:

Príprava nových šindľov: Zmerajte šírku a dĺžku poškodených šindľov a pripravte nové šindle rovnakej veľkosti. Dôležité, aby novo vložený šindeľ tesnil.

Oprava a údržba dreveného šindľa 

ODPORÚČANIA: kúpte si viac balíkov šindle , nech si môžete vyberať rôzne šírky šindľov. Pokiaľ budete mať šindle na presne (10 dier = 10 šindľov), tak sa z nedostatku výberu šindľov zbláznite.

 

TIP: Ak vám po oprave zostanú nepoužité a neponičené šindle, radi ich od vás odkúpime späť . Túto službu ponúkame všetkým našim zákazníkom.

Pravidelná prehliadka, čistenie dreveného šindľa 

2, Jak pre výpočet množstva dreveného šindle

A, Počítajte, že pri oprave 1ks šindle, budete musieť vložiť 3ks nové. To preto, že pri výmene šindle sa väčšinou rozpadnú aj šindle okolo.

B, Ak zo zeme vidíte 1 rozpadnutý šindeľ, tak až vleziete na strechu, tak nájdete ďalšie 3 šindle na opravu. Prečo? Pretože zo zeme nie sú vidieť všetky rozpadnuté šindle, ktoré sa musia opraviť, to uvidíte až zblízka.

Odporúčanie: až so zákazníkom budete stáť pred domom a pozerať na strechu koľko bude stáť oprava šindľovej strechy, tak počítajte s tým, že 1 šindeľ na opravu x 3 nové kusy, zo zeme vidíte 10 opráv (výmen) = na streche uvidíte 30 opráv (výmien).

 

3, Ako na ošetrenie dreveného šindle

Pokiaľ je šindeľ pokrytý machom zvlášť v zatienených miestach.

A, Očistenie ručne: použite oceľovú kefu alebo metlu.

B, Mechanické očistenie: použite tlakový vodný čistič, ale len v prípade, že je šindeľ ešte v dobrom stave a tlak vody ho nerozbije. Ďalšou možnosťou je opäť oceľová kefa alebo metla.

Náter dreveného šindle nástrekom  

4, Farba na drevené šindle

1, Karbolineum extra (výrobca DETECHA Nové Mesto nad Metují) + ľanová fermež v pomere 1:1.

2, Môžete použiť aj drevný tér.

3, Nátery inými prostriedkami: lakovanie neodporúčame!

4, Frekvencia náterov: 1x každé 3 roky.

5, Spotreba farby na opravu starého šindľa: 1L na 4 m².

Nástroj na náter šindľov- Tlakovou striekacou pištoľou:  

5, Nástroje na náter šindľov

A, Tlakovou striekacou pištoľou: táto metóda umožňuje, aby prípravok lepšie prenikol do spojov, pórov, záhybov a miestne aj pod šindľom. Striekajte vždy smerom do drážok, aby farba (ochranný náter) mohla zatiecť aj do priestoru medzi jednotlivými šindľami.

B, Ručne štetcom: táto metóda je síce náročnejšia na čas a úsilie, ale umožňuje precízne nanášanie náteru.

  

6, Termíny vykonávania opráv

A, Letné (slnečné) obdobie: ideálny čas pre náter šindle. Veľmi dobre vyschnutý šindeľ, ktorý vsaje veľa farby do dreva. Machy sú vyschnuté a sú menej odolné voči mechanickému čisteniu.

B, Jesenné (sychravé) obdobie: náter šindľov už nie je vhodný. Pokiaľ sa rozhodnete pre opravu a náter, budete potrebovať niekoľko pekných dní, aby šindeľ mohol riadne vyschnúť. Odporúčame vykonávať opravy skôr v popoludňajších hodinách, kedy je rosa už vyschnutá. Pokiaľ je to nutné, môžete strechu na noc prikryť, aby bola chránená pred rosou.

  

7, Ďalšie varianty, s ktorými sa môžete stretnúť pri oprave dreveného šindľa

A, Povylezené klince: pri drevených šindľoch sa stáva, že keď je vidieť klinec (nie je skrytý pod ďalším riadkom. Vždy je klinec vidieť pri jednoduchej pokládke). Drevo v dôsledku nasávania a vydávania vlhkosti pracuje a vyťahuje klince von. Pokiaľ je klinec veľmi vyleznutý, jednoducho ho dotlčte naspäť.

B, Náter Bochemitom QB: niekedy sa stáva, že zákazník chce vykonať prvý náter Bochemitom QB, ale tento typ náteru my nevykonávame, pretože poskytuje ochranu iba proti hnilobe a plesniam, ale neposkytuje ochranu proti dažďu a poveternostným vplyvom. Po nátere Bochemitom QB musíte počkať, až šindeľ opäť vyschne. Bochemit QB je koncentrovaný roztok určený na impregnáciu dreva, ktorý chráni drevo pred biotickými škodlivinami, ako sú huby, drevokazné hmyzie larvy a plesne.

  

Ak vás zaujíma viac informácií o drevenom šindle , tak tu je pár odkazov:

Údržba šindľovej krytiny spočíva hlavne v zachovávaní jej kvality a neporušenosti čo najdlhší čas po jej montáži. Odporúča sa, aby majiteľ nehnuteľnosti, na ktorej je krytina položená s rovnakým dodávateľom dojednal údržbu a prípadne aj menšie opravy po prvotnej montáži. Pravidelná prehliadka, čistenie, používanie ochranných náterov a prípadná lokálna výmena narušených šindľov je nutnosťou pre maximálne predĺženie životnosti šindľovej krytiny .

Váš tím Drdlíkrodinná firma s tradíciou od roku 1989!
Aby vám nič neuniklo, sledujte nás na sociálnych sieťach – sme na Facebooku, Instagrame aj na YouTube.

Plastový šindeľ EUREKO DDS II - Cenník plastový šindeľ EUREKO - Kalkulácia strechy ZADARMO - Školenia - Montážny návod pre krytinu EUREKO DDS II - Kontakt

Zdieľajte a získajte odmenu

Nakúpili ste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začnite nás sledovať na instagrame a pochváľte sa vašou realizáciou s hashtagem #instagramdrdlik. Získate od nás odmenu!